Wirusy na stronie internetowej

Skutkiem ataku na stronę WordPress że być zablokowanie strony, uzyskanie dostępu do poufnych danych, dodanie do strony spamerskich linków, wykorzystanie strony do rozsyłania spamu, czy też nakłonienie użytkowników do pobrania złośliwych plików. Na naszym koncie jesteśmy nie tylko dziesiątki uratowanych stron internetowych, ale równiez liczne publikacje w magazynach branżowych oraz książkowe dotyczące kwestii bezpieczeństwa CMS (WordPress, Joomla).

Nie dość, że zarażona strona lub skrypt (WordPress, Joomla itp.) mogą infekować komputery odwiedzających ją użytkowników, to wirusy często wykorzystują zasoby serwera do wysyłania hurtowych wiadomości e-mail oraz dalszego rozprzestrzeniania się po internecie. Aby powiadomić Google o usunięciu wirusów logujemy się do Google Webmasters Tools (Search Console), wybieramy naszą stronę i status witryny. Do najczęstszych przykładów wirusów zaliczamy skrypty przekierowujące na kolejne strony spreparowane uprzednio przez hakerów, doklejanie szkodliwego kodu mającego na celu reklamę pewnych usług czy produktów hakerów lub nawet wirusy, które mogą wyłudzić informacje o hasłach np do kart usuwanie wirusów . Innym czynnikiem obniżającym poziom bezpieczeństwa strony internetowej, a tym samym narażającym ją na skuteczne przeprowadzenie ataku hakerskiego, jest ustawienie nie skomplikowanych haseł dostępowych do usług związanych z administrowaniem stroną.

Jednym z bardziej odczuwalnych skutków dla strony internetowej, będącej ofiarą ataku, poza blokowaniem jej przez przeglądarki i wyświetlaniem komunikatów odstraszających użytkowników, często jest jej całkowicie zniknięcie z wyników wyszukiwania Google, w wyniku nałożenia blokady (ban) na domenę. Naprawiamy niedziałające serwisy www, zapewniamy odwirusowanie strony internetowej, wykonujemy aktualizacje oraz sprawujemy nadzór nad ich bezpieczeństwem i poprawnym działaniem.